MIMI A LÍZA

 

Žáner:   Animovaný seriál pre deti, s komediálnymi gagovými a dobrodružnými prvkami
Pôvodný názov:   Mimi a Líza
Animačná technika:   digitálne spracovaná plôšková animácia
Počet epizód:   13
Minutáž:   7 minút / diel
Hovorené slovo:   Mimin komentár a dialógy
Cieľový divák:   deti neskoršieho predškolského a skorého školského veku
Krajina pôvodu:   Slovenská republika
Hudba:   Marek Piaček
Scenár:   Katarína Kerekesová, Katarína Moláková
Výtvarné návrhy:   Katarína Kerekesová, Boris Šíma
Producent:   Fool Moon, s.r.o., ekran, s.r.o.

 

 

KRÁTKA  SYNOPSA

Seriál Mimi a Líza je o priateľstve nevidomej Mimi a jej najlepšej kamarátky Lízy, ktoré spolu bývajú v nudnej sivej bytovke. Bláznivá Líza a plachá Mimi spoločne spoznávajú ich susedov, ktorí im otvoria dvere nie len do ich bytov ale aj do nových, doposiaľ nespoznaných, svetov. 
 

 

 

 

 

GALÉRIA

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

SYNOPSY JEDNOTLIVÝCH DIELOV

 

TMY SA NEMUSÍŠ BÁŤ

Malá Mimi bola odjakživa jediné dieťa v celej bytovke. Ale dnes sa do susedného domu presťahovala Líza a s ňou prišlo dobrodrúžstvo a nezbeda! Líza sa nestará, že Mimi nevidí. Všetko, čo ju zaujíma, je, že má novú kamošku. Takú špeciálnu, že vďaka jej neobyčajným schopnostiam ich obe dokázala vyslobodiť zo zakliateho zámku. 

 

ZBOHOM FARBA SIVÁ

Dokáže Mimi vnímať farby? Dokáže! A to v celej ich škále. Na rozdiel od domovníčky, pani Sivej, ktorá ich nenávidí. Ale svet bez farieb nie je zábavný a tak jej dievčatá pomôžu objaviť ich krásu. 

 

TETY Z PEXESA

Mimi a Líza objavia u susediek dvojičiek krajčírsky salón, ktorý sa poľahky zmení na africkú savanu plnú zvierat z rôznych materiálov. Tu spoznajú smutného a opusteného krokodíla. Samozrejme, Mimi a Líza dajú veci do pohybu a dozrú na to, aby i on dostal svojho kamaráta. A darček dostane aj Mimi... 

 

KAM ZMIZOL TEN TIEŇ?

Nič nie je lepšie počas horúceho dňa ako tieň stromu. Ale čo s tým, keď na dvore, kde sa Mimi a Líza hrajú, nie sú žiadne stromy? Dostať kôstku z čarovného stromu, ktorý rastie v strede džungle, nebude ľahké. Keď ju však získajú a zasadia, dvor sa zmení na čarovnú záhradu plnú farieb a vôní.

 

AGENT VITAMÍN

Pani Melánia, operná diva, má dnes večer premiéru ale nepríjemný lord Vírus obsadil jej hrdlo a zastavil hlasovod. Jedinou nádejou na záchranu večera je známy agent Vitamín, ktorého vitamínové bomby vyženú každý bacil, či vírus.

 

NEVIDITEĽNÁ RYBA

Susedka,pani Rybáriková, si priniesla veľmi nezvyčajnú rybku: keď sa bojí, vie byť neviditeľná. Po výsmešnom privítaní ostatných rybiek v akváriu, zázračná ryba naozaj zmizne. Našťastie, Mimi vidí aj neviditeľné veci a spolu s Lízou presvedčia ostatné ryby, že inakosť vôbec nie je chyba.

 

VIANOCE

Mimi má len jedno vianočné prianie a tým je vodiaci psík, ktorý by ju sprevádzal a pomáhal jej orientovať sa vo svete okolo nej. Ale na vodiaceho psíka je ešte malá. Nakoniec však jeden nový člen do rodiny predsa len pribudne.  

 

ZAKLIATY ČAS

Čo sa dá stihnúť za jednu hodinu ? Mimi a Líza zvládnu navštíviť pána Hodinára, oslobodiť les v kukučkových hodinách spod vplyvu pani Hrdze a zachrániť čas... 

 

VANILKOVÝ DEŇ

Dodržať správny postup a pomery môže byť veľmi dôležité. Zvlášť ak príde k pečeniu. A pretože Mimi a Líza pečú od oka, resp. od nosa, ich cesto na bábovku zaplaví celý dom.

 
ZRKADLO 

Prekvapujúco, aj Mimi sa v zrkadle vidí - a to tak, ako sa práve cíti. Líza prizná, že by chcela byť jemná a elegantná ako Mimi. Mimi by zase bola rada neviazaná a divoká ako Líza. Avšak nakoniec objavia, že vlastné tváre a pocity nám všetkým sedia najlepšie. 

 

DÁŽĎKOVKA TOUR

Kým dievčatá pretekajú na kolobežkách, pod zemou sa pripravuje tiež súťaž - Dážďovka Tour. Favoritka súťaže, dážďovka Nela, je zúfalá, keď zistí, že sa zmenili pravidlá súťaže, na ktoré vôbec nie je pripravená. Avšak pomocou našich dievčat zistí, že spolupráca má väčšie čaro ako súťaživosť. 

 

BUBLINKOVÝ VESMÍR 

Koľko stojí bublina a koľko o trošku väčšia planéta ? Realitný agent Izidor Špekulák miluje obchodovanie -  je úplne jedno s kým alebo s čím. Nanešťastie, Mimi a Líza naletia jeho podlým obchodným trikom.  Avšak na druhej strane práve vďaka tomu je pohľad na hviezdnu oblohu taký dych vyrážajúci... 

 

NEPOSLUŠNÉ PÍSMENKÁ

Všetky písmenká zmiznú v zamrznutom počítači uznávaného spisovateľa Gejzu Literu. A bez nich nemôže predsa dokončiť báseň pre deti. Mimi a Líze sa podarí nájsť stratené písmená vnútri počítača, ale presvedčiť ich k návratu dokážu až písmenká z bodkovanej abecedy. 
 

 Tento projekt finančne podporil: